Elektrokolo, elektrokoloběžka jako nemotorové vozidlo, tj. jízdní kolo

Doba čtení: 2 minuty

Jízdním kolem se rozumí i

  • koloběžka,
  • tříkolka a vícekolka, stejně jako vícesedadlové jízdní kolo a jim podobné vozidlo poháněné lidskou silou
  • jízdní kolo, které je vybaveno přídavným elektrickým motorem dle přímo použitelného předpisu Evropské unie upravujícího schvalování vozidel kategorie L (nařízení EU 168/2013) a splňuje následující podmínky:
    • musí být vybaveno šlapacími pedály (nemůže se nikdy jednat o elektrokoloběžku)
    • maximální trvalý výkon je nižší nebo rovný 250 W,
    • motor je vyřazen z činnosti, jestliže cyklista přestane šlapat, a jinak je jeho výkon postupně snižován až do vyřazení motoru z činnosti, dokud rychlost vozidla nedosáhne 25 km/h (aby byl elektromotor v činnosti, musí cyklista šlapat, na rozdíl od jízdního kola s pomocným motorkem).

      !!! Pokud je vozidlo vybaveno jakýmkoliv přepínačem režimu jízdy a jakýkoliv z jízdních režimů umožňuje rychlost vyšší než 25 km/h, nesplňuje potom vozidlo požadavek na zařazení do kategorie JÍZDNÍ KOLO. Není podstatné jaký režim je v daném okamžiku spuštěn.

Zpřesňující požadavky na elektrokola stanoví ČSN EN 15194 (známá pod zkratkou EPAC), ve znění pozdějších předpisů, kterou lze podpůrně použít při posouzení, zda vozidlo splňuje definici elektrokola. Ta kromě uvedených požadavků na rychlost a výkon elektrokola ještě povoluje možnost při rozjezdu do rychlosti 6 km/h přidávat plyn, aniž by bylo nutné šlapat.

  • jízdní kolo (tj. i koloběžka) vybavené dodatečně pomocným motorkem, pokud splňuje následující podmínky (příloha č. 8 vyhlášky č. 153/2023 Sb., o schvalování technické způsobilosti vozidel a technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích):
    • musí být zachován původní charakter jízdního kola nebo koloběžky, tj. po odpojení a bez přídavného motorku lze i nadále používat kolo nebo koloběžku jako běžný dopravní prostředek, tj. na jízdním kole se pohybovat pomocí šlapání a na koloběžce pomocí odrážení (to lze realizovat v případě, že stupátko elektrokoloběžky je dostatečně nízko, aby bylo možné se pohybovat pomocí odrážení nohou),
    • montáž pohonného systému (motor, nádrž paliva nebo akumulátor) na jízdní kolo nebo koloběžku si nevyžádá zásah na jeho nosných částech (např. dodatečné svařování či vrtání do rámu), tedy kolo nebo koloběžku je možné provozovat i bez tohoto dodatečně namontovaného pomocného motorku,
    • výkon motorku nepřesáhne 1 kW,
    • maximální konstrukční rychlost nebude vyšší než 25 km/h

      !!! Pokud je vozidlo vybaveno přepínačem režimu jízdy a jakýkoliv z jízdních režimů umožňuje rychlost vyšší než 25 km/h, nesplňuje potom vozidlo požadavek na zařazení do kategorie JÍZDNÍ KOLO. Není podstatné jaký režim je v daném okamžiku spuštěn
      .

  • v případě použití spalovacího motoru, nepřesáhne zdvihový objem válce (válců) 50 cm3.

Všechny výše uvedené dopravní prostředky, které jsou považovány za jízdní kola,musí splňovat technické požadavky na výbavu jízdních kol zmíněné v první kapitole (dvě na sobě nezávislé brzdy, zaslepení volných konců trubek řídítek, odrazky, vybavení za snížené viditelnosti atd.).

Zároveň tyto dopravní prostředky nepodléhají schválení technické způsobilosti a registraci.